9 sprawdzonych trików sprzedażowych

9 sprawdzonych trików sprzedażowych

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2014-04-22


Poradnik dla introwertyków.

Możesz mnie spotkać na imprezie i okaże się , że mam niewiele do powiedzenia. Możesz siedzieć obok mnie podczas długiego lotu, a ja nie odezwę się ani słowem.
Jestem introwertykiem. Nigdy nie było mi łatwo rozpocząć rozmowę z kimś, kogo nie znam. Ale nie domyśliłbyś się tego, spotykając mnie na Google Hangout, w wywiadzie telewizyjnym, lub na seminarium, dotyczącym sprzedaży. Po ukończeniu college'u byłem przerażony na myśl o rozmowie kwalifikacyjnej, aż w końcu dotarło do mnie, że żaden z pracodawców nie przyjdzie do mojego domu z propozycją zatrudnienia. W wieku 23 lat zacząłem sprzedawać samochody, i robiłem to przez siedem lat, ale nigdy nie było mi łatwo powiedzieć "Hello" do klienta. A jednak potrafiłem znaleźć się w jednoprocentowej czołówce sprzedawców, którzy osiągali najlepsze wyniki w branży. Każdy z nas może być introwertykiem lub ekstrawertykiem w zależności od sytuacji. Znam ludzi, którzy są postrzegani jako ekstrawertycy na towarzyskim spotkaniu, którego są gospodarzami, ale już tam gdzie są gośćmi, i nie znają nikogo, wydają się być introwertykami. Będąc profesjonalnym mówcą i edukatorem, bywam ekstrawertykiem tam gdzie trzeba przekazać informacje, ale gdy jestem słuchaczem seminarium staję się w znacznym stopniu introwertykiem. A zatem jak być ekstrawertykiem w sytuacjach sprzedaży, kiedy z natury nie czujesz się swobodnie?

Oto co ja robię, aby wyjść poza swoją strefę ochronną: 
Rozbudź pasję. Ja staję się tak pobudzony tym, co sprzedaję, że muszę podzielić się tym z całym światem. Pasja rozbudzona produktem lub usługą, które oferujesz, pozwoli Ci nie myśleć o tym, jak jesteś postrzegany, i nie przejmować się faktem, że pobudza Cię to, co masz do zaoferowania.

Codziennie zrób jedną rzecz, której się obawiasz. Dla mnie jest niezwykle ważne, aby robić rzeczy, których szczególnie nie lubię. Należy być odważnym i śmiało stawiać swoim lękom, wszystko jedno - dużym czy małym. Dla mnie najbardziej przerażającą rzeczą było odwiedzanie osobiście potencjalnych lub pozyskanych klientów. I to właśnie było pierwszą rzeczą, którą robiłem każdego dnia, aby przezwyciężyć swoje lęki. W ten sposób nabrałem odwagi, wiary w siebie, i mogłem skoncentrować się na możliwościach, a nie na swych ograniczeniach.

Bądź tak uparty, że aż będą Cię za to krytykować. Zarówno w życiu, jak i w biznesie, a zwłaszcza w sprzedaży, nie odniesiesz sukcesu, jeśli nigdy nie zostaniesz skrytykowany. Nie odpuszczaj klientom do tego stopnia, że będą na to narzekać, a gdy to nastąpi, dalej im nie odpuszczaj, aż zaczną Cię podziwiać za Twój upór. Jeśli wierzysz w swój produkt, swoją firmę i w siebie, to będziesz uparty, nawet ryzykując, że będziesz za to krytykowany.

Pozdrawiaj każdego, kogo spotykasz na swojej drodze. Nigdy nie mijam kogokolwiek bez pozdrowienia. Zmuszam się do tego, aby spojrzeć każdemu w oczy i pozdrowić. W ten sposób rozwijam mięśnie, które pozwalają mi swobodnie decydować, kiedy chcę być ekstrawertykiem, w zarówno w sytuacji sprzedaży, jak i każdej innej. 
Zwracaj uwagę na różnicę między ludźmi. Po serii nieudanych prób sprzedaży, możesz zacząć traktować każdą następną jako niemal pewne niepowodzenie. to czego potrzebujesz, to poświęcić chwilę na zaobserwowanie, jak bardzo ludzie różnią się od siebie. Dzięki temu przestaniesz sądzić, że każdy zareaguje w ten sam sposób, jak Twoji poprzedni, niedoszli klienci.

Zmuś się do przebywania wśród ludzi. Wychodź często z domu i biura, aby spotykać się z ludźmi. Gdy przeprowadzę się do innego miasta, będę chodził w to samo miejsce tak długo, aż będę czuł się tam dobrze, i poznam wszystkich. Tak robiłem ze swoimi dziećmi, przyprowadzając je co rano do tego samego sklepu, aż zaczęły rozmawiać z jego pracownikami, tak jak z rodziną.

Nie unikaj publicznych wystąpień. Jedyny sposób, aby czuć się swobodnie, przemawiając do ludzi, to stanąć naprzeciw publiczności. Możesz skorzystać z pomocy takich grup, jak "Toastmasters International", które uczą, jak przemawiać przed innymi. 

Bądź zajęty. Gdy jesteś ciągle w ruchu, nie masz czasu, by czuć się niekomfortowo. Gdy spieszysz się z jednego spotkania na drugie, musisz ciągle rozmawiać z ludźmi i prosić ich o pomoc. Zatem - rusz tyłek :) 

Pomagaj innym w sprzedaży. Za każdym razem, gdy przez kilka dni nie sprzedam niczego, natychmiast proponuję swoją pomoc innym sprzedawcom - to najlepszy sposób, by nie zamykać się w sobie. Każdy z nas, po serii niepowodzeń, staje się zniechęcony i zamknięty w sobie. Praca z potencjalnym klientem innego sprzedawcy, gdy nie masz nic do stracenia, pozwoli Ci odprężyć się i odzyskać wiarę w siebie. Gdy uda Ci się sprzedaż dla kogoś innego, będzie to wspraciem dla twych działań dla siebie.

 

Źródło: http://m.entrepreneur.com/article/225371
Tłumaczenie: Jacek Makarewicz

Tagi: specjaliści
fachowcy.pl