ABS – co to jest?

ABS – co to jest?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-05


ABS (ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych, jako element układu hamulcowego stosowany celem zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania.

W samochodzie wyposażonym w system ABS, najefektywniejszy sposobem hamowania jest jak najszybsze i  najmocniejsze wciśnięcie pedału hamulca. Działający ABS powoduje wypychanie pedału hamulca w stronę przeciwną do kierunku w którym wciskany jest nogą kierowcy, jednak pomimo tego nie należy zmniejszać siły nacisku na pedał.  ABS mierzy prędkość obrotową wszystkich kół i nie ingeruje w działanie układu hamulcowego dopóki nie dostanie sygnału, że hamulec został uruchomiony przez kierowcę. W fazie pracy hamulca ABS wykrywa poślizg dowolnego koła (lub kilku kół) i elektrozaworami moduluje ciśnienie w obwodzie tego koła. Jednakże w całym procesie hamowania z ABS układ dąży do uzyskania optymalnego poślizgu.

Obecnie stosowane czterokanałowe systemy ABS umożliwiające niezależną kontrolę poślizgu dla każdego koła, pozwalają zwiększenie bezpieczeństwa procesu hamowania pojazdu w sytuacjach, w których poszczególne koła poruszają się po powierzchniach o różnych współczynnikach przyczepności (np. w sytuacji, gdy część kół znajduje się na poboczu, a część na asfalcie). W pewnych sytuacjach system ABS wydłuża drogę hamowania. System ABS to dodatkowy element samochodu, o który trzeba dbać. Powinniśmy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego i wymieniać go częściej, niż przy zwykłym układzie hamulcowym. Płyn łatwo absorbuje wodę, która może uszkodzić elementy systemu. 

Tagi: ABS, samochód
fachowcy.pl