Jak czyścić srebro?

Jak czyścić srebro?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-21


Srebrną biżuterię bez kamieni, emalii i innych ozdób, możemy włożyć do słoika, zalać denaturatem, szczelnie zakręcić i zostawić na noc. Następnego dnia wyjąć, ułożyć na szmatce i przesypać miękkimi trocinami.

 

Jeśli biżuteria nie jest zbyt brudna, można spróbować ją umyć w roztworze płatków mydlanych z niewielkim dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Wypłukać, wytrzeć i wypolerować do połysku irchową szmatką. Dobrze robi też chłodna kąpiel w wodzie, w której ugotowaliśmy ziemniaki w mundurkach. 

Bardziej skuteczny jest roztwór sody oczyszczonej i soli kuchennej (po 1 łyżeczce zalewamy szklanką wrzątku). Dno miseczki wykładamy folią aluminiową, wlewamy bardzo gorący roztwór i wkładamy srebro. Po kilku minutach wyjmujemy biżuterię, przepłukujemy i polerujemy. 

Palacze mogą do polerowania wykorzystać naniesiony na szczoteczkę do zębów popiół z popielniczki roztarty z sokiem cytrynowym, podobnie działa papka ze sproszkowanej kredy i spirytusu.

Czyszczenie srebra pastą do zębów będzie skuteczne i bezpieczne, jeśli użyjemy najzwyklejszej pasty bez fluoru i mikrogranulek.

 W powyższy sposób nigdy nie czyścimy srebra oksydowanego.

 Czyszczenie srebrnej biżuterii o dużej wartości lepiej powierzyć zakładom jubilerskim. Można też tam kupić specjalną ściereczkę do polerowania srebra.

Tagi: srebro
fachowcy.pl