Jak czyścić zamsz?

Jak czyścić zamsz?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2014-01-14


Zacznijmy od tego, że bez względu na to, czy mamy do czynienia z obuwiem zamszowym, torebkami bądź innymi dodatkami, czy też odzieżą zamszową – w warunkach domowych stosujemy tylko czyszczenie miejscowe.

Jakiekolwiek pranie poprzez zamaczanie w większości przypadków skończy się dla naszego zamszu tragicznie. Jeśli więc mowa jest o jakiejś spódnicy lub innym elemencie garderoby, który wymaga gruntownego odświeżenia, to pozostaje tylko pralnia chemiczna.

Czyszczenie zamszu na własną rękę należy przeprowadzać w jak najkrótszym czasie od powstania zabrudzenia. Im brud będzie starszy, tym bardziej się utrwali. Dlatego w podstawowe akcesoria, takie jak spray do czyszczenia oraz specjalna gumka do zbierania zabrudzeń, powinniśmy się zaopatrzyć w tym samym czasie, w którym staniemy się posiadaczami wyrobów zamszowych, na których nam zależy. Co jednak, gdy nie mamy nic takiego pod ręką?

Do domowych metod czyszczenia zamszu należy mleko z odrobiną sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę mleka). Tak przyrządzonym roztworem czyścimy najpierw szmatką na mokro, a po wyschnięciu można użyć zwykłej gumki do ołówków w celu zmiękczenia włosków zamszu oraz usunięcia resztek zabrudzeń. W przypadku niektórych zabrudzeń pewne efekty daje też ocet rozcieńczony pół na pół z wodą.

fachowcy.pl