Jak leczyć grypę?

Jak leczyć grypę?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-02


Najskuteczniejszą i najtańszą obroną przed grypą są szczepienia.

Niestety, Polacy lekceważą zagrożenie. W Stanach Zjednoczonych na 1000 mieszkańców szczepi się 470, u nas – niewiele ponad 50 osób. Zarejestrowane w Polsce szczepionki mają takie same działanie uodparniające i są bezpieczne, ponieważ są to szczepionki inaktywowane, odporność nabywamy dzięki fragmentom „zabitego” wirusa grypy. Można je podawać zarówno kilkumiesięcznym dzieciom, jak i 100-latkom. Najlepiej szczepić się jesienią, przed szczytem zachorowań, ale można to zrobić nawet w marcu. 

Wirus grypy jest wirusem oddechowym. Można nie uprawiać seksu, żeby nie złapać HIV, ale żeby ustrzec się przed grypą, nie można przestać oddychać! – ostrzega prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Państwowym Zakładzie Higieny. Warto pamiętać jednak, że wirusy nie lubią czystych rąk. Dlatego w sezonie grypowym trzeba często i dokładnie myć ręce. Ręką, którą trzymaliśmy się w autobusie, nie dotykajmy okolic nosa, ust i oczu.

Grypa nie jest przeziębieniem, dlatego popularne preparaty nie niszczą wirusa, a tylko łagodzą objawy, gorączkę, ból głowy, kaszel. Jedyne dostępne w Polsce leki antygrypowe zanamivir i oseltamivir są wydawane na receptę. Przed przystąpieniem do leczenia warto odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia – badanie w stacjach sanepidu daje wynik po 2 godzinach. Uproszczonym testem, pokazującym wynik w kwadrans, dysponują lekarze rodzinni.

Grypę zawsze należy leczyć w łóżku, gdyż przechodzona grypa prowadzi do poważnych powikłań - zapalenia płuc, mózgu, utraty słuchu, zapalenia mięśnia sercowego.

 

Tagi: lekarz
fachowcy.pl