Jak położyć spoinę silikonową?

Jak położyć spoinę silikonową?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-10


Jeśli między zlewozmywakiem a ścianą, bądź w jakimkolwiek innym miejscu straszy nas szpara, która aż się prosi o położenie tam spoiny silikonowej, to czy koniecznie trzeba do takiego drobiazgu wołać fachowca?

Położenie spoiny (fugi) silikonowej nie jest wcale skomplikowane, ani nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wymaga tylko odrobiny wiedzy i przeciętnie zręcznych rąk. 

Silikon do małej robótki można kupić w zwykłej tubce, jak np. pasta do zębów, więc wyciskacz (pistolet) nie będzie nam potrzebny. Potrzebna będzie natomiast papierowa taśma malarska. Miejsce, w którym chcemy położyć silikon, należy najpierw wyczyścić „na błysk”. Powierzchnia musi być sucha i czysta. Następnie taśmą malarską oklejamy brzegi, tworząc w ten sposób granice, których nasz silikon nie przekroczy (4-7 mm). Należy też przygotować sobie w jakimś kubeczku odrobinę mydlin (detergent + woda). 

Silikon wyciskamy tak, by nieco weszło do szczeliny, a trochę pozostało na zewnątrz, dotykając taśmy. Należy pamiętać, że czas na obróbkę silikonu jest ograniczony do kilku minut. Po wyciśnięciu silikonu maczamy palec w mydlinach i zdecydowanym ruchem przeciągamy nim po całej długości spoiny. Teraz trzeba jeszcze usunąć taśmę wraz z naddatkiem silikonu i spoina jest gotowa. Nie dotykamy jej przez co najmniej godzinę, a najlepiej pozostawić ją w spokoju do następnego dnia. Dobrze jest przed położeniem właściwej spoiny zrobić sobie małą próbę, by nabrać wprawy.

Tagi: remonty
fachowcy.pl