Jak prawidłowo wypełnić PIT?

Jak prawidłowo wypełnić PIT?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2014-03-19


W przypadku większości osób zatrudnionych będzie to PIT-37.

Nie będziemy tu poruszać kwestii osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż samodzielne prowadzenie księgowości firmy (o ile nie ma się w tej dziedzinie dogłębnej wiedzy) to najlepsza droga do narobienia sobie kłopotu w papierach.

Są oczywiście też inne formularze niż PIT-37, ale na początek wypada wiedzieć jedną rzecz: ani samodzielne wypełnienie formularza, ani też jego złożenie przez internet nie jest już dziś niczym trudnym, jeśli posiadamy aplikację „e-Deklaracje”. Można ją często kupić w kiosku z jakąś gazetą, gdy zbliża się termin rozliczeniowy; można też bez problemu ściągnąć z internetu. Posiada nawet sprawnie działającą wersję dla Linuxa, co już naprawdę dobrze świadczy. Potem już tylko trzeba ze zrozumieniem przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z wytycznymi, wypełniając stosowne pola i przepisując do nich wartości z formularza PIT-11, który otrzymujemy od pracodawcy.

Samodzielne wypełnienie deklaracji podatkowej z programem „e-Deklaracje” jest nie tylko łatwe, ale również bezpieczne, gdyż błędnie wypełnionego formularza program nam po prostu nie przyjmie. Jedynym więc ryzykiem będzie popełnienie błędu matematycznego i to nawet nie podczas liczenia (program sam liczy) tylko podczas przepisywania cyfr. Dlatego przed wysłaniem zeznania podatkowego warto ze dwa razy sprawdzić zgodność wszystkich wprowadzonych wartości.

fachowcy.pl