Jak sprawdzić IP?

Jak sprawdzić IP?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-10


Istnieje pogląd, że każdy komputer podłączony do internetu posiada swój indywidualny adres IP, po którym można go zidentyfikować.

Pogląd ten jest bardzo uproszczony i nie do końca odpowiada prawdzie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że adres IP może być stały lub dynamiczny. Co to znaczy? Stały adres IP funkcjonuje w sytuacji, gdy przydzieli go dostawca internetu. Niektórzy dostawcy, przyłączając konkretnego użytkownika, przyporządkowują mu adres IP, lecz w żadnym razie nie jest to regułą. W niektórych sytuacjach użytkownik sam wystosowuje żądanie o przydzielenie stałego IP. Natomiast bardzo często jest tak, że nowy numer IP przyporządkowywany jest automatycznie podczas każdego nowego połączenia z internetem. Wówczas mówimy o IP dynamicznym. Korzystanie z modemów na kartę jest równoznaczne ze zmianą numeru IP każdorazowo po zmianie karty bądź nawet przy każdym logowaniu.

Sprawdzanie własnego numeru IP nie sprawia żadnego problemu i można to zrobić w wielu miejscach w sieci. Sprawdzanie numeru IP czyjegoś komputera możliwe jest często na serwisach społecznościowych (szczególnie na forach), jednakże czasami dopiero z poziomu admina lub przynajmniej moderatora.  Należy jednak pamiętać, że tak jak jeden komputer może mieć różne numery IP, tak kilka komputerów może mieć jeden (np. w sytuacji dzielenia wspólnego łącza do sieci).

Tagi: komputery
fachowcy.pl