Jak sprzedać mieszkanie?

Jak sprzedać mieszkanie?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-08


Obecnie najprostszą formą sprzedaży mieszkania jest zlecenie tej czynności któremuś z biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Jak to często bywa: najprostsza forma jest jednocześnie formą najdroższą, gdyż pośrednik nie robi nic za darmo, a jego prowizja, to na ogół kilka procent od wartości mieszkania. Pośrednik jednakże wyręcza nas w poszukiwaniu klienta, załatwianiu terminu u notariusza oraz kontroluje przebieg wszystkich czynności pod kątem przepisów.

Sprzedaż mieszkania bez pośrednika wiąże się więc nie tylko z czasochłonnym poszukiwaniem nabywcy, ale tez z koniecznością znajomości przepisów. Ale wówczas możemy zaoszczędzić od kilkuset PLN do kilku tysięcy PLN. Do najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, należą: umiejętne uwzględnienie wszelkich istotnych informacji w akcie notarialnym oraz dopełnienie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży mieszkania. Wprawdzie notariusz dysponuje zawsze gotowym szablonem do sporządzenia aktu, to jednak z przyczyn oczywistych nie może przewidzieć wszelkich indywidualnych niuansów, które mogą mieć istotne znaczenie. Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to należy w tym celu odwiedzić urząd skarbowy, by otrzymać aktualne informacje.

fachowcy.pl