Jak uniknąć przebarwień słonecznych?

Jak uniknąć przebarwień słonecznych?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-09-25


Przebarwienia słoneczne często są skutkiem stosowania perfum.

Nie należy perfumować odsłoniętych miejsc, a nawet spryskiwać się za uchem – perfumy spływają razem z potem i mogą sprawić, że na szyi pojawią się trudne do usunięcia brązowe plamy. Bezpieczne są „letnie” wersje zapachów - bez bergamotki, lawendy, piżma, cedru, olejku z drzewa sandałowego, a zwłaszcza alkoholu.

Przed wyjściem na plażę powinniśmy uważnie przyjrzeć się temu, co nakładamy na talerz: pietruszka, koper, seler, pasternak oraz figi zawierają psoraleny, czyli naturalne substancje, które zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.

Zdradliwy jest też kapiący na skórę sok z limonki. Na szczęście ofiarą jej rzadko stają się wczasowicze sączący w pełnym słońcu drinki z palemką. Bardziej narażeni są przygotowujący koktajle barmani.

Z opalania lepiej zrezygnować podczas leczenia niektórych chorób, gdyż wiele leków ma działanie fototoksyczne i fotouczulające. Są to m.in. pospolite zioła, jak dziurawiec i rumianek, antybiotyki (zwłaszcza doksycyklina i tetracyklina), leki przeciwuczuleniowe  (antyhistamina), pewne preparaty obniżające poziom cholesterolu, specyfiki zażywane w przypadku arytmii serca, niektóre betablokery i środki moczopędne, leki antydepresyjne i psychotropowe. Trzeba uważać z hormonami (także lekami antykoncepcyjnymi), bo estrogeny mogą sprawić, że opalenizna będzie nierówna.

Przebarwienia mogą wywołać również popularne niesteroidowe środki przeciwbólowe (naproxen, ibuprofen, ketoprofen), zwłaszcza stosowane w postaci żelów.

fachowcy.pl