Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2014-01-06


Jeszcze kilka lat temu rejestracja działalności wymagała wizyty w co najmniej czterech miejscach: urzędzie gminy, urzędzie skarbowym, urzędzie statystycznym oraz ZUS-ie.

W przypadku spółek był to problem jeszcze bardziej złożony. Aktualnie procedura biurokratyczna została tu znacznie zredukowana i wszelkie formalności związane z zakładaniem własnej firmy załatwiane są w jednym miejscu, najczęściej w urzędzie gminy. Nie dość na tym, gdyż w końcu doczekaliśmy się praktycznych i wymiernych korzyści z tytułu istnienia Internetu, a co za tym idzie – wstępne formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Jest to o tyle wygodne, że mamy wówczas pod ręką wszelkie potrzebne dokumenty, więc raczej o niczym nie zapomnimy.

Rejestracja działalności na nowych warunkach funkcjonuje od 1 lipca 2011 i jest możliwa za pośrednictwem strony www.prod.ceidg.gov.pl. CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zastąpiła poprzednią Ewidencję Działalności Gospodarczej. Na podanej stronie znajdują się zawsze informacje o aktualnych przepisach oraz szczegółowe instrukcje, dotyczące wypełniania formularzy. Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie wniosku on-line, a następnie wizyta w urzędzie gminy, celem weryfikacji tożsamości oraz informacji.

Tagi: doradztwo
fachowcy.pl