Jak zarejestrować samochód?

Jak zarejestrować samochód?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-10


Zacznijmy może od wariantu najprostszego, czyli rejestracja samochodu nowego. Tutaj problem praktycznie nie istnieje, gdyż niemal wszyscy dilerzy samochodowi oferują daleko idącą pomoc w tej kwestii (co najmniej doradztwo, a najczęściej całkowite wyręczenie w formalnościach). 

Rejestracja samochodu używanego wiąże się już na ogół z samodzielnym pokonywaniem zawiłości urzędowych. Przede wszystkim należy odwiedzić w tym celu (osobiście lub wirtualnie) wydział komunikacji w miejscowości, w której mieszkamy lub (jeśli takowego nie ma) najbliższy, któremu podlegamy. Poszczególne wydziały komunikacji prowadzą często różną procedurę biurokratyczną, dlatego ustalenie szczegółowych kroków wstępnych możliwe jest jedynie poprzez zasięgniecie informacji „z pierwszej ręki”. 

Do rejestracji samochodu zakupionego w kraju wystarcza na ogół dokument tożsamości, dowód własności pojazdu (dowód zakupu, darowizny etc.), dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Gdy chcemy zarejestrować auto na firmę, potrzebne są dokumenty firmowe (wpis do ewidencji lub KRS, REGON, ewentualnie pełnomocnictwo).

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy to już „wyższa szkoła jazdy”, podzielona w dodatku na podgrupy: „samochody z UE”, „samochody z USA”, „samochody z pozostałych części świata”. Dodatkowo dochodzi jeszcze kierownica z lewej lub prawej strony. Tutaj już bezwzględnie konieczna jest wizyta wstępna w wydziale komunikacji i ustalenie całej procedury, właściwej dla danego pojazdu. 

Tagi: samochód
fachowcy.pl