Jakie są terminy składek ZUS?

Jakie są terminy składek ZUS?

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2014-01-02


Przede wszystkim zależy zacząć od tego, że przedsiębiorcy, którzy mają dobrą księgową (lub księgowego) wcale nie muszą o tym pamiętać, bo pamięta księgowa (lub księgowy). I jeśli ten powyższy model nie zdaje egzaminu w praktyce, to znaczy, że czas pomyśleć o zmianie firmy zajmującej się naszą księgowością. Tym bardziej nie muszą zawracać sobie tym głowy właściciele większych firm, którzy zatrudniają księgową na etacie, ani (z tych samych względów) jednostki budżetowe. Problem ten na ogół istnieje na szczeblu małych (najczęściej jednoosobowych) firm.

 

Wyjaśniamy zatem:

Terminy składek ZUS za poprzedni miesiąc dla osób fizycznych (w tym przedsiębiorców) płacących składki jedynie za siebie: do 10 dnia miesiąca.

Terminy składek ZUS za poprzedni miesiąc dla pozostałych płatników (czyli za pracowników): do 15 dnia miesiąca.

Jeśli kogoś natomiast interesuje „budżetówka”, to ma ona obowiązek rozliczać się ze swych powinności do 5 dnia miesiąca.

 

Oczywiście jeśli termin wypada na dzień wolny ustawowo od pracy, to obowiązuje wówczas przesunięcie terminu na najbliższy dzień roboczy, wypadający po nim. Można też wpłacić wcześniej, ale na pochwałę od ZUS-u z tego tytułu nie ma raczej co liczyć...

Tagi: finanse
fachowcy.pl