Sposób na opryszczkę

Sposób na opryszczkę

Autor: tv.fachowcy.pl

Dodano: 2013-12-17


Opryszczka, popularnie zwana zimnem, jest niestety bagażem na całe życie.

Gdy raz zachorujemy, wirus zostaje z nami na zawsze, tkwiąc w stanie utajonym w zwojach nerwowych.

Opryszczka budzi się, gdy nasz system odpornościowy ulega osłabieniu. Czynnikiem wyzwalającym może być przeziębienie, miesiączka, zmęczenie, stres, a nawet długotrwała ekspozycja na słońce. 

Jeśli poczujemy charakterystyczne mrowienie i swędzenie w okolicach ust, możemy być pewni: za kilka godzin pojawią się paskudne pęcherzyki. Chyba że zareagujemy naprawdę szybko.

Osoby z częstymi nawrotami opryszczki powinny mieć w domowej apteczce tabletki z acyklowirem (np. Heviran). Jest to wydawany wyłącznie na receptę lek przeciwwirusowy, który blokuje rozmnażanie się wywołujących opryszczkę wirusów HSV1 i HSV2.

Bez recepty można kupić maści zwierające acyklowir (np. Zovirax), które nakładamy na swędzące miejsce. Bardzo ważne jest, by leczenie zacząć natychmiast, jak tylko poczujemy pierwsze symptomy choroby.

W niektórych przypadkach pomagają przezroczyste plasterki. Nawet jeśli nie powstrzymają rozwoju pęcherzyków, ułatwiają zamaskowanie zmiany i utrudniają rozsiewanie się infekcji.

Różne domowe sposoby na opryszczkę wprawdzie jej nie wyleczą, ale mogą złagodzić ból i pieczenie. Mogą to być np. okłady z miodu, sody oczyszczonej, plasterków cytryny, cebuli lub przekrojonych ząbków czosnku,

Pamiętajmy, żeby nie zrywać strupków, które tworzą się w miejscu pęcherzyków. Może to spowodować krwawienie, doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i pozostawić brzydkie blizny.

fachowcy.pl